Zagor.hu
Zagor.hu fórum
20–21. könyv: Hercegek viadala - A Harcos Útja és A Varázsló Útja
BejelentkezésElfelejtett jelszó
Gondolatok a könyvekről (3)
A nyilvánvaló dolgok

A Hercegek Viadala volt az összefoglaló címe az egyetlen kétjátékos Kaland, Játék, Kockázat könyvnek, melyek még a Puffin adott ki 1986-ban, a sorozat fénykorában. Egyik írójuk az az Andrew Chapman, akinek az [url=http://zagor.hu/?oldal=konyv&konyv=18]Űr-Orgyilkost[/url], a [url=http://zagor.hu/?oldal=konyv&konyv=20]A Ketheri Maffiát[/url] és [url=http://zagor.hu/?oldal=konyv&konyv=7]A Vértengereket[/url] is köszönhetjük, társszerzője pedig Martin Allen, aki az [url=http://zagor.hu/?oldal=konyv&konyv=22]Égi Fejedelmet[/url] követte el. Utóbbiról nem sokat tudok, csak hogy másik kötete leginkább olyan, mintha Luke Sharp kétes eredetű vegyi anyagokkal beszívva kezdett volna el írni, Andrew Chapmannel kapcsolatban azonban két sztorim is van.

1) A 80-as években, valószínűleg amikor épp ezt a két játékkönyvet vásároltam meg, találkoztam egy nővel a Marion bevásárlóközpont egyik könyvesboltjában Adelaide déli részén, Dél-Ausztráliában, aki azt állította, hogy a fia Kaland, Játék, Kockázat könyveket írt. Az első gondolatom valami ilyesmi volt: "Egy KJK író Adelaide-ban? Aha, persze..."

2) Anatómiát tanultam az Adelaide Egyetemen, és az utolsó évemben megtudtam, hogy a volt barátnőm pszichológia óráján az egyik kitüntetéssel végzett diák a játékkönyveket író Andrew Chapman volt. Akkoriban eléggé eltávolodtam a műfajtól, amerikai bandák harsogó zenéi és szárított tetemek felvagdosása töltötte ki az életemet, de az irígység érzése nagyon bennem volt...

De mindegy is, vissza az értékeléshez. A borítót és a belső illusztrációkat a Varázslat! sorozatot is megszépítő John Blanche készítette, aki ekkoriban már a Games Workshopban is tevékenykedett, a borító belső oldalán található színes képek pedig Dave Andrews tehetségét dícsérik (ugyan sehol nem említik meg, de a stílus is és a sarokban szereplő DA iniciálék is erről árulkodnak). Két könyv volt, melyeket a borító alján lévő alcím különböztetett meg. Az egyik A Harcos Útja, melyen egy fekete hajú, karddal és pajzzsal felszerelt harcos látható láncingben és sisakban, amint épp egy kőkriptából kitörő kísértet-csontvázzal veszi fel a harcot. A másik pedig A Varázsló Útja, melyen egy szőke hajú varázsló látható hosszú bottal a kezében, aki szőrmével borított kék köpenyt és ruhákat visel, és épp három borzalmas banyára készül varázsolni, akik egy tüskés fákkal teli erdő közepén emelkedő kőtalapzaton guggolnak.

Eredetileg a két könyvhöz járt díszdoboz is, melyen barnás, élősködőkkel borított börtönfalak voltak láthatóak (ezek szintén Blanche művei), és amik két oldalán a könyvek borítóinak egy részlete látszott. (Ha feltételezzük, hogy nem hülyültem meg azóta teljesen, akkor A Varázsló Útja volt látjató az elülső oldalon, és A Harcos Útja a hátsón, de könnyen lehet, hogy épp fordított volt a helyzet.) Akkoriban egyedülálló módon mindkét könyv 500 fejezetpont hosszúságú volt, ellentétben a megszokott 400-al, ami már önmagában is ígéretesnek tűnt.

Zaftos részletek

Szinte minden más fantasy témájú hőstől eltérően – akiket mindig név és nem nélkül emlegettek – itt név szerint szerepel mindkét hőst. 16. Gunderbock király, Gundobad városállamának uralokdójának ikerfiait alakíthajtuk ebben a kalandban. Eljött az idő, hogy egyikük a trónra kerüljön azzal, hogy teljesítik a Királyság Próbáját, melynek keretében fel kell kutatniuk Gundobad egyik Szent Gyémántját. A Harcos Útjában Clovisszal, a Harcos-Herceggel játszhatunk, míg A Varázsló Útjában Lotharral, a Varázsoló-Herceggel.

Clovis szinte mindenben megegyezik a korábbi könyvekben felvonultatott, névtelen tucathősökkel: 7–12 közti ügyesség és szerencse, 14–24 közti életerő. Lothar azonban alacsonyabb, 6–10 közti ügyesség ponttal, ellenben 14–24 varázslat ponttal rendelkezik. Összesen 12 Harci Varázslat áll rendelkezésére, melyek mindegyike 1–3 Varázslat pontba kerül (időnként valamivel többe). Harconként csak egy varázslatot használhat, és azokat is csak közvetlenül a csata megkezdése előtt. A Varázslat! sorozat rendszerétől eltérően tetszőlegesen lehet bármelyiket használni, és [url=http://zagor.hu/?oldal=konyv&konyv=6]A Káosz Fellegvárától[/url] vagy [url=http://zagor.hu/?oldal=konyv&konyv=5]A Skorpiók Mocsarában[/url] található varázsgolyóktól eltérően akárhányszor használhajtuk mindegyiket, feltéve persze, hogy van elég Varázslat pontunk. A Harci Varázslatok közül hat közvetlenül sebzi az ellenfeleket, három javítja a saját harcértékeinekt, egy mindkét testvér ügyességét megnöveli (feltéve persze, hogy együtt vagytok), egy egy Árnyat idéz meg, aki harcol helyettünk, az utolsó pedig Varázslat pontokért cserébe gyógyít – ezt azonban csak Lothar használhatja, Clovison nincs hatása.

Ezen kívül a kaland bizonyos részein Lothar választhat három további különböző varázsige közül, hogy kiszabaduljon szorult helyzetéből. Ezek a további igék szintén 1–3 Varázslat pontba kerülnek, és bár néhányuk hasonlít a 12 Harci Varázslat valamelyikéhez, mások teljesen egyediek (például a kifordító ige, de erre majd később térünk vissza részletesebben).

A varázslat típusától függetlenül ugyanaz a varázslás menete: le kell vonni a szükséges Varázslat pontokat a jelenlegiből (feltéve, hogy rendelkezünk elegendővel a varázsláshoz), majd dobni kell egy kockával. Ha az eredmény 1–5, a varázslat létrejön, 6-os eredmény esetén azonban felsülsz, és vagy a szokott módon kell folytatni az olvasást (Harci Varázslatok esetében), vagy pedig a sikertelenségnek megfelelő fejezetponton kell folytatni az olvasást (az egyéb igék esetében).

Mindkét hős egy közönséges fegyverrel, egy hátizsákkal és 10 adag élelemmel (melyek a megszokott 4 helyett egyenként 2 elvesztett ÉLETERŐ pontot állítanak vissza) vág neki az útnak. Egyikük sem rendelkezik varázsitallal, azonban mindkettőnek van egy lova és 10 Aranytallérja. A könyvekben szereplő kalandlapok nincsenek túlzsúfolva fölösleges, soha ki nem használt rubrikákkal, csak a legszükségeseb információk szerepelnek rajtuk: életerő, ügyesség, szerencse, (varázslat,) arany, élelmiszerkészlet és jegyzetek és felszerelési tárgyak.

A fenti szokásos tulajdonságokon kívül még két további nagyon fontos dolgot kell folytamatosan nyomon követni: a státuszt és a cselekedetet (melyek számára nincs külön rész fenntartva a kalandlapon, a szabályok azt javasolják, hogy egy közös lapon vezesse ezeket mindkét játékos). Lényegében ezek azok az értékek, melyek a két játékost egymáshoz hangolják a könyvekben, és időnként utasításokat kapnak a játékosok, hogy módosítsák ezek értékeit, jelezve ezzel a kaland haladását. Ha egy játékos módban játszódik a könyv, vagy valamelyik kalandor csúfos véget ér, mindkét érték 1-re módosul, egyébként pedig folyamatosan változnak, jelezve mindkét hős útját, illetve a különleges találkozásokat, melyek az út folyamán történnek. (Anélkül, hogy túl sokat elárulnék, ezek a különleges találkozások lehetőséget adnak rá, hogy kicsit felrázzuk versenytársunk útját.)

Az új könyv illata

Ami a hangulatot illeti, a Hercegek Viadalának egyik legérdekesebb mozzanata az, hogy abban az időben íródtak, amikor az addig megjelent összes Kaland, Játék, Kockázat könyvet igyekeztek összeszedni Titán világára. Igazán érdekes, hogy Marc Gascoigne teljes kudarcot vallott Gundobad és környékének elhelyezésével (bár többen is rámutattak, hogy a borító belső oldalán található térkép és Khul északi partvonala között van némi hasonlóság). Akárhogy is, nagy veszteség ez Titán számára, hisz véleményem szerint Blanche rajzai, a Harci Varázslatok, a szörnyhordák és kegyetlen csapdák mind-mind tökéletesen illeszkedtek volna a világba. A könyvekből hiányzik az a furaság és szeszélyesség, ami néhány későbbi kötetben felbukkan, és mégis sokkal szerteágazóbbnak és nagyívűbbnek érződik, mint néhány korábbi, lineárisabb kaland. Az Amazonokkal, Roc-lovagló Banditákkal, adószedővel, rabszolgakereskedőkkel és kalózokkal, holtak és démonok hadaival tökéletesen beleillik Titán kulturális sokszínűségébe, így a Rebuilding_Titan csoportban boldogan fogadtuk Gundobadot és a Hercegek Viadalát és végül az Ismeretlen Földeken helyeztük el őket, amit Steve Luxton pingált oda Gascoigne Titán című könyvébe.

A kötetekben több apró részlet is utal Jack Vance amerikai sci-fi és fantasy író Haldokól Föld sorozatára, bár ezek eleinte elkerülték a figyelmemet. Vance Scamander és Scaum folyói itt Scamder (Csalárd) folyó néven jelennek meg. Egy ponton minden felszerelésünket ellopják a Futókák, és magukkal viszik a mélybe. Lothar azonban a legendás kifordító varázslat segítségével az egész odút képes kifordítani önmagában, pusztulást hozva a lényekre és visszaszerezve minden elvesztett dolgot. Azok számára, akik ismerik A túlvilág szeme című könyvet, bizonyára ismerős a jelenet, mely másolata annak, amikor Cugel hasonló ellenfelek ellen veti be ezt a taktikát, ő azonban Zaraides ellopott grimoárjából veszi kölcsön az igéket. Egy másik részen összefutunk Dragesimával, a hivatásos boszorkány- és varázslóvadásszal, aki hasonlít arra a névtelen boszorkányvadászra, akivel Cugel közvetlenül azt megelőzően találkozik, hogy belépne Magnatz hegyei közé. Végül pedig ott vannak a Halál Tavának hírhedt ladikosai. Ők a zsivány Busiacosra hajaznak, különösen a láthatatlan, mérgező lények létének bizonygatásával.

A külső hatások listája itt persze nem ér véget. John Blanche remek illusztrációi ellenére továbbra is meg vagyok győződve róla, hogy a gonosz Dzsinn disznófejű őrei a Jedi visszatérben megjelenő gamorrai őreinek kifigurázása. A kedvencem azonban az Andrew Chapman által jegyzett, A Vértengerek című kötet felé tett főhajtás. Abban a könyvben egy kalózt alakítunk, akinek egy ponton meggyűlik a baja egy varázslóval, aki egy Árnyat idéz meg – itt mi vagyunk a varázslók, akik megidézik a bestiát, hogy az szabadon pusztíthasson egy gályányi kalóz között. Nagy kár, hogy A Vértengerekben szereplő legénység nem volt olyan fürge, mint azok, akik A Varázsló Újtában szerepelnek. És a végére még egy utolsó dolog: Terry Pratchett Korongvilág fedőnevű erdőirtási projektjében (azaz fantasy könyvsorozatában) szereplő HALÁL kisöccse, a Rájuk Váró Halál lehetőséget ad nekünk arra, hogy beletekintsünk azon szerencsétlen végekbe, melyekkel összefuthatunk a kaland későbbi fejezetpontjaiban.

Tagadhatatlan, hogy rengeteg öröm forrását jelentik a sztorihoz tökéletesen illő illusztrációk – feltéve persze, hogy szeretjük John Blanche munkáit. Én szeretem, és úgy gondolom, egyik-másik munkája még a Varázslat! sorozatban találhatókon is túltesz. Nem olyan túldíszítettek, mint [url=http://zagor.hu/?oldal=konyv&konyv=29]A Shamutanti Dombokban[/url] vagy a [url=http://zagor.hu/?oldal=konyv&konyv=30]Kharéban[/url] láthatóak és nem is olyan leegyszerűsítettek, mint [url=http://zagor.hu/?oldal=konyv&konyv=73]A Királyok Koronájáéi[/url]. Leginkább talán a Talizmán kiegészítőjére emlékeztet. (Emlékszik még valaki onnan a Zsiványra? Na, ő például egyáltalán nem lógna ki.) Bár itt-ott előfordulnak hibák, rengeteg kiváló munkával is találkozunk: gondosan felfegyverzett és -vértezett alakkal, mint például a Fekete Lovag, az Árny, az Orkok, az Ogrék vagy a Gyíkember.

Ehhez hozzájön még az is, hogy most először minket, pontosabban alteregóinkat, Lothart és Clovist is ábrázolja Blanche. Nem csak a borítón láthatjuk a két herceget, de a küldetés kezdetekor egy-egy teljes alakú képet is kapunk, melyeket valószínűleg a gundobadi udvari festő készített a hercegekről. Én mondjuk meglettem volna a Clovis arcát borító ragyák nélkül is. A borítón látható Lothar kép pedig nem kicsit hasonlít David St. Hubbinsra, aki a Spinal Tap nevű, úttörő heavy metal bandában gitározott.

Sajnálatos módon egyik kötetben sem bukkan fel egyetlen pingvin sem. Azonban az Orkvitás szigetének dzsungelében felbukkanó ragadozó Lajhárokkal és Gorillákkal rendkívül meg voltam elégedve. Szerepeltetésük és étrendjük bónuszpontokat érdemelnek. Általánosságban elmondhatjuk, hogy a Csalárd folyó környékén nem kevés állat próbálja kitépni a torkunkat, vagy legalábbis megrúgdosni egy kicsit az oldalunkat, különösen az a néhány lelkes és igen agresszív Hegyi Kecske. Egyik nagy kedvencem a Sövény (9-es ügyességével és 4-es életerejével, amit azonban 3 Harci Kör alatt le kell győznünk). Monthy Python és a Szent Grál óta nem volt növényzet ilyen veszedelmes. Most, hogy mindezeket leszögeztük, elmondhatjuk, hogy kellemesen változatos tájakat járhatunk be: erdőt, mezőt, hegyet, sivatagot, dzsungelt. Az ember azonban nem tud megszabadulni az érzéstől, hogy David Attenborough ezek egyikére sem látogatna el, maximum csak nehéz pánzélzatban és a legújabb fejlesztésű önvédelmi fegyverrendszerekkel felszerelve. Végezetül megemlékeznék még a déli síkságokon élő, kegyetlen Chad-ről, ami leginkább egy Óriás Aardfarkasra emlékeztet, és egyáltalán nem olyasvalami, ami Al Gore-nak a múlt évi elnökválasztási vereségébe került.

Kezdődjön a kaland!

Számomra a legnagyobb csalódást a túlságosan tömör fogalmazás jelentette. Bár mindkét könyv 500 fejezetpontos, vastagságban nem szárnyalják túl a hírhedt 400 pontosakat. A Luke Sharp-féle rövidítésekkel nem tudnak vetekedni, és a Varázslat! sorozatban megszokott GOB/YOB/ZAV/BLA varázslat-töltelékpontok sem tarkítják, a sztori mégis észvesztő sebességgel száguld. Vegyük csak Lothar esetét. Amint megérkezünk Kalamdar városába a dokkhoz megyünk és jegyet váltunk az egyik lomhább kereskedőhajóra, ami Orkvitás szigete felé tart. A hajó azonnal elhagyja a kikötőt és nekivág a tengernek. Nem számít, hogy előtte hetekig caplattunk a vadonban, hogy életerőnk és varázslatunk valószínűleg nulla közelében áll, hogy szívünk szerint valószínűleg be akarjuk magunkat vackolni az első fogadóba, hogy aludjunk egy-két napot, esetleg meglátogassuk a piacot. Néhány sor alatt kivégezzük a kötet legnagyobb városát (ha pedig Clovisszal játszunk, még csak a közelébe sem kerülünk). Bár ez azt is jelenti, hogy jóval nagyobb területű és változatosabb tájakat járhatunk be, én a magam részéről jobban örültem volna, ha a nagy terek helyett valamivel több választási lehetőséget kapok.

A folyamatos loholás mellett a könyv gyakran hoz áldozatokat az ok-okozat oltárán, helyenként rendkívül látványos módon. Például amikor másodszorra is találkozunk a rendkívül kellemetlen adószedővel (egy neked, tizenkilenc nekem), könnyen lehet, hogy még több pénzt vagyunk kénytelenek fizetni neki. Akárhogy is, harcra kerül a sor (elvégre egy Kaland, Játék, Kockázat kalandról beszélünk). Ha azonban az őreivel kinyírjuk, semmi aranyat nem kapunk – sem azt, amit az imént adtunk oda neki, sem pedig azokat, amiket korábban beszedett kegyetlen segítőivel. Ami még rosszabb, hogy mindezt egy nyilvános kocsma kellős közepén tettük meg. És mi az első dolog, ami velünk történik a gyilkosság után? Egy dühös polgárőrség? Á, dehogy. Egy vén szerzetes próbál ránk sózni egy rakás haszontalan kacatot. Tény, hogy nemesek vagyunk, de akkor miért zaklat minket az adószedő? Nem talál magának elég parasztot vagy jobbágyot, akit helyettünk zaklathat? Úgy tűnik, egy kicsit túlzásba estem a panaszkodással. Nem ez volt a célom. Csak annyit akartam mondani, hogy ne gondoljunk nagyon bele az olvasottakba, dagonyázzunk inkább a nosztalgiában és legyünk hálásak, hogy ez nem a(z) [illeszd ide a legjobban utált KJK könyv címét].

A másik nagy probléma, ami némileg kötődik a tömör fogalmazáshoz, a nagy számú azonnali halálpont. Egy gyors átpörgetés szerint Clovis 39-féleképpen tudja életét veszteni, míg az elrontott varázslatoknak köszönhetően Lothar 47 alkalommal kenődhet szét a flaszteren. Ezek egyike sem olyan rossz, mint akár A Vértengerek, akár [url=http://zagor.hu/?oldal=elokeszuletben&konyv=57]A Gyűlölet Szakadéka[/url] (mindkettő híres a sok halálpontjáról), de mégis igen frusztráló lehet, amikor három tárgy használata között lehet választani, és biztosak lehetünk benne, hogy ezek közül legalább egy, ha nem kettő kampeccel végződik. Ami pedig még rosszabb, az az, hogy ezek a leselkedő borzalmas az egész könyvön át szét vannak szórva, a legelejétől a legvégéig, és csak próbálgatással lehet kitalálni, melyik a helyes, ugyanis semmiféle tippet nem lehet szerezni ezekről. És akkor itt most egyből meg is említenék egy esetet, ami a kisöcsémmel való közös játék során történt sok holddal ezelőtt. Spoiler következik! Első nekifutásra elég gyorsan kénytelenek voltunk újrakezdeni a történetet, ugyanis rájött, hogy miért is hívják a tavat a Halál Tavának, és nem például a -4 Életerő Tavának. Míg ezek a halálok messze nem olyan változatosak, mint például [url=http://zagor.hu/?oldal=konyv&konyv=40]A Pusztítóban[/url] lévő társaik, annyira nem is rosszak. Egy óriási teremszvárban mászva például meglep minket egy jókora, szőrös állat, és mielőtt bármit is tehetnénk, leszakítja a fejünket. Személyes kedvencem az, amikor négy, falba ágyazott rácsot vizsgálunk meg. Itt még a rácsokhoz érni sincs időnk, amikor a plafonról ránk csobban egy éhes paca, szépen megemészt minket, majd visszamászik a plafonra.

Ehhez képest a harcok sokkal könnyebbek, hála annak a szabálynak, hogy ha több ellenséggel állunk szemben, mindig egyesével kell megküzdenünk velük. Ezzel megússzuk azt a hosszadalmas szenvedést, amikor mi csak egy ellenfelünket tudjuk megsebezni, miközben ők módszeresen cincálnak minket apró darabokra. Figyelembe véve, hogy elég sok alkalommal kell túlerő ellen harcolnunk, ez egy igen üdvös szabály. Ha már itt tartunk, vessük össze az itt előforduló ellenfeleink értékeit néhány véletlenszerűen kiválasztott másik könyvben szereplővel:

AHU – Átlagos ügyesség: 8,5. Átlagos életerő 6,3. 70 ellenség.
AVU – Átlagos ügyesség: 8,5. Átlagos életerő 6,6. 90 ellenség.
AMD – Átlagos ügyesség: 7,7. Átlagos életerő 10,5. 60 ellenség.
SzV – Átlagos ügyesség: 6,9. Átlagos életerő 7,7. 24 ellenség.
AMA – Átlagos ügyesség: 8,4. Átlagos életerő 8,5. 85 ellenség.

A tanulság, hogy bár mindkét könyv bővelkedik ellenfelekben, a szörnyek életereje jóval alacsonyabb a többi könyvben szereplőkéhez képest, és így a magasabb ügyesség ellenére is valószínűleg jóval rövidebb és kevésbé káros csatákra kell számítani, ami különösen Lothar esetében érdekes a Harci Varázslatai miatt.

Figyelembe véve, hogy itt egy adag élelem elfogyasztása csupán 2 ÉLETERŐ pontot gyógyít (ami a folyton varázsolgató Lothar számára különösen nagy probléma), milyen más felfrissülési lehetőséget biztosít a könyv az ellenség-hordákkal való csatározásokban megfáradt kalandozónak? A válasz részben a harmadik problémában rejlik: a mágikus tárgyak konzisztenciájának hiánya. Van néhány igen hasznos mágikus tárgy, melyet ráolvasással lehet használni (többek közt a Fagykard, a Viharok Kalapácsa, a különböző Hatalomkövek), ám ezek nagy része csak a különféle képességeinkhez ad bónuszokat. Mivel a kezdeti értékeket ezek soha nem léphetik túl, nincs lényegi különbség aközött, hogy a bónusz egyszeri képesség-növekedést jelent azoknál, melyek megcsappantak (ilyenek a Hatalomkövek), vagy pedig a használatkor adódó bónusz, illetve bónuszok (például a Fagykard használata a csatában). Látva, hogy a kaland mennyire tele van csatákkal, az ember azt gondolná, hogy az előbbi a valószínűbb, és az egész csak még nagyobb csalódást jelent, amikor van egy csomó másik, sokkal jobban kidolgozott mágikus tárgy kézzel foghatóbb és logikusabb képességekkel (például a Tizedelés Villáma vagy a harci bot).

Az utolsó apró dühítő dolog a két kalandozó kalandjainak felépítésében keresendő, különösen ha egy játékos módban játszik az ember. A Harcos Útja ebből a szempontból sokkal jobb, lapjai egy ténylegesen feltérképezhető labirintust rejtenek. Ezzel szemben A Varázsló Útjában nem egy, nem kettő, hanem egyenesen HÁROM kisebb, fel nem térképezhető útvesztő is van, melynél kétségbeesetten kutatsz a még be nem járt fejezetpontok után, remélve, hogy azzal tovább fogsz tudni jutni a kalandban. Tény, hogy ezek egyikét renkdívül innovatív módon egy házban történő varázsszőnyeges repülésnek álcázták, de mindegyik a kaland közepén, egy kupacban van, és a végére igen fárasztóvá válik. Ami üdvözítően közös a két könyvben, hogy mindkettőben négy nyomot kell összeszedni, melyek végül egy-egy számot adnak ki, ahová majd el kell lapozni. És mindkettőben ki lehet találni a számot anélkül, hogy mindegyik nyom meglenne. Ha az idióta, vén Livingstone is alkalmazta volna ezt a trükköt későbbi, 400 fejezetpontos unalomhalmaiban, talán valamivel együttérzőbben viszonyulnék a kreálmányaihoz.

Kezdők csapdái

Szeretném most rögtön kijelenti, hogy Dave Andrews színes térképe teljes mértékben használhatatlan, és a két várost, Gundobadot és Kalamdart leszámítva élesen szemben áll a kalandban vázolt környezetekkel. Az út során érintett olyan kulcshelyszínek, mint Peleus kastélya, a Halál Tava vagy Orkvitás szigete vagy nem jelennek meg rajta, vagy nincsenek nevesítve, mindezek mellett ráadásul feliratozva van egy (a Sárkánykunyhó), ami egyáltalán nem bukkan fel a szövegben. Andrew Chapman legutóbbi nyilatkozatai alapján úgy tűnik, kommunikációs problémák voltak az ausztrál író és a brit kiadó között, ami valószínűleg közrejátszott abban, hogy a többihez képest ilyen katasztrofális minőségű végtermék született. Nagy kár, mivel a kaland méretei miatt is sokkal jobbat érdemel.

Végső gondolatok?

Végszóként annyit mondanék csak, hogy a kötözködések ellenére is szeretem ezeket a könyveket. Valójában nagyon is bírom őket. A túl sok azonnali halál és a tömör fogalmazás dühítő tud lenni, de az 1000 fejezetpontban egész jól leírnak egy jókora, klasszikus Kaland, Játék, Kockázat világot, ami egyszerre nem Titán, de mégsem áll tőle különösebben távol. A kétjátékos mechanika egyszerű is és hatásos is, a varázsrendszer pedig csak egy újabb bónusz, mint ahogy Blanche illusztrációi is. Szerintem kétjátékos könyvhöz képest sokkal jobbak, mint Joe Dever Combat Heroes sorozatának darabjai, mivel szeretem, ha a kalandnak története is van. Ugyanakkor gyengébbnek értékelem, mint Jamie Thomson és Mark Smith Duel Master sorozatát (különös tekintettel az első és negyedik szettre), melyeknek bár egy elég otromba kódszavas rendszerük van, legalább teljes mozgásszabadságot és egész jó történetet adtak (a képek mondjuk borzalmasak). Jon Sutherland és Simon Farrell Double Game sorozatából nem láttam eleget ahhoz, hogy meg tudjam ítélni, hogyan viszonyulnak a Hercegek Viadalához, de amennyire láttam, nagyon hasonlítanak egymásra.

Nem igazán szeretem a számszerű értékeléseket, ezért nem is adok pontszámot. Érzésem szerint a Hercegek Viadala valahol az angol Steve Jackson, Stephen Hand és Peter Darvill-Evans munkái alatt foglalnak helyet, de túlszárnyalják Jonathan Green vacakjait és Ian Livingstone legtöbb próbálkozását. Más szóval a Robin Waterfield, Keith Martin és Luke Sharp alkotta jókora középmezőnyben foglal helyet. Jó könyvek, melyekben kellemesen el lehet veszni – mindenképp érdemesek a beszerzésre –, de nem elég jók ahhoz, hogy a Kaland, Játék, Kockázat élmezőnyébe tartozzanak.
Ez egy két kötetes, dobozos szett. Különös, hogy csak rövid ideig lehetett kapni a boltokban, ráadásul csak néhány másik Kaland, Játék, Kockázat könyv tesz róluk említést, az utolsó néhány tucatban nem szerepelnek a megjelent könyvek listáján.

Gyakorlatilag két játékos játszhat együtt, mindkettő a saját könyvével. Néha együtt sodródnak a kalandban (ilyenkor ugyanazokat a fejezetpontokat olvassák), máskor teljesen más vidéken barangolnak egymagukban. Az illusztrációk John Blanche művei. A két kötetet nagyon nehéz felhajtani, legalábbis itt, ahol élek, ezért féltve őrzöm a saját példányaimat.

Ezeket a köteteket is Steve és Ian ajánlja, a szerzők azonban nem ők, hanem Andrew Chapman és Martin Allen. A képeket a kedvencem, John Blanche készítette. 1986-ban láttak napvilágot, egy dobozban, mely a borítók illusztrációit viselte.

A Varázsoló Útja Lothart ábrázolja, amint három ronda banyára varázsol éppen (az egyik tenyerében egy szem van, egy másiknak egyetlen hatalmas körme az ujja végén, a harmadik szájából pedig egyetlen fog lóg ki) egy haldokló erdőben a rozsdás-narancsos ég alatt. A Harcos Útján Clovis látható, amint pajzzsal és sisakban egy kardot lóbálva harcol egy hatalmas, dühös kísértetcsontvázzal, ami mintha abban a pillanatban bukkant volna fel egy kőlapból. Ennek háttere sötétbarna, mintha egy barlang vagy egy alagút sima fala lenne.

Úgy rémlik, nagyjából 10 évvel ezelőtt nekivágtam ennek az egyik haverommal, és jó szórakozásnak bizonyult. Nem rémlik, hogy a kétjátékos módtól eltekintve lett volna benne bármi különös. A játékosoknak két számértéket kell folyamatosan figyelniük, melyek segítségével nyomon tudják követni a másik útját amikor külön vannak, amikor pedig közösen kalandoznak, meg kell beszélniük egymással, mit tesznek. Hogy megértsd, pontosan hogy is működik az egész, ki kell, hogy próbáld.

Lotharnak van egy csomó Harci Varázslata is, melyek aktiválása bizonyos mennyiségű életerő pontjába kerül.
Ha korábban már játszottál Kaland, Játék, Kockázat könyvekkel, akkor közlöm veled, hogy a Hercegek Viadala az egyik legjobb a sorozatban, és épp emiatt meglepődtem rajta, milyen nehéz volt fellelni egy példányt belőle. Tény, hogy nem kezdőknek való. Ha csak most ismerkedsz a stílussal, inkább a Tűzhegy Varázslóját, vagy a Káosz Fellegvárát javaslom. A Hercegek Viadala az egyik legátgondoltabb, legkifinomultabb eleme a sorozatnak. Azonban úgy tűnik, valaki kihagyta a lényeget – ez egy kétjátékos kaland! Az Amazonon csupán az egyik, a Varázsló Útja lelhető fel. A Harcos útja nincs sehol (bár mindkettő beszerezhető a hivatalos oldalon keresztül). Tény és való, hogy a könyveket külön-külön is lehet olvasni, a Hercegek Viadalának az adja meg az egyéni jellegét, hogy egyszerre ketten is játszhatják – egy ügyes trükköt alkalmazott a szerző, hogy a játékosok tevékenységét nyomon kövesse. Azt ugyan kétlem, hogy sok olyan gyermek él napjainkban, akik rendelkeznek a könyvekhez szükséges türelemmel és képzelőerővel (és miért is rendelkeznének vele, amikor a számítógépes játékok olyan kifinomultak, amilyenek), ez a két részes játék nem csak szórakoztató, de egyedülálló is, és megéri megszerezni – már ha sikerül rátalálnod mindkét felére!
hr
Első oldalElőző oldal123
© Anry
2011. január 6. 10:11 | Válasz erre | #41
Csak valóra vált ez az álmunk is.
Jó erre ébredni.. [smiley]bee1[/smiley]
2011. január 6. 08:09 | Válasz erre | #40
Akkor csak jól tippeltem, részemről nagyon kíváncsian várom őket!
© killmaster (Savanyúhas)
2011. január 6. 08:08 | Válasz erre | #39
Kíváncsian várom, mert ezekről a könyvekről szinte semmilyen információm nincs! Aki esetleg rendelkezik egy szkennelt példánnyal küldhetne nekem az emperor77@citromail.hu-ra egyet! Igaz, hogy a két könyv Livingstone alkotás? Mennyiben tér el a hagyományos KJK könyvektől? Annyit hallottam róla, hogy egyszerre két játékos is nyomulhat vele, de valamiért nem lett akkora sikere... Az alapötlet nem rossz, elvégre két kalandor több mint egy! [smiley]love12[/smiley]
© runner
2011. január 6. 00:37 | Válasz erre | #38
Tá-Dá!

A KÉTJÁTÉKOS könyvek várhatóak majd.
Felkerültek az Előkészületben oldalra is.
A főhős Te vagy!
2010. december 21. 14:01 | Válasz erre | #37
2010. december 21. 14:00 | Válasz erre | #36
Váó! Hogy én erre nem gondoltam. Már 14 kiadást megélt a könyv? [smiley]nevetes1[/smiley]
© Anry
2010. december 21. 13:57 | Válasz erre | #35
Én részemről a "türelem KJK-t terem" mellett vagyok. Idén sikerült a valaha itthon KJK-t kiadó hálózatok közül az összeset bőven kenterbe verni, felesleges hát az egész sorozatot fénysebességgel ledarálni.

Jó munkához idő kell.. :)
© SzG
2010. december 21. 13:11 | Válasz erre | #34
Lehet, hogy nem konkrétan a 15. példányról van itt szó, hanem a 15. kiadásról [smiley]conf[/smiley]
© killmaster (Savanyúhas)
2010. december 21. 12:56 | Válasz erre | #33
Igazad van Nimretil kolléga én fogalmaztam pontatlanul, a közös osztóra gondoltam! Látom figyelsz, neked piros pont, a többieknek meg plusz egy matek óra korrepetálás! A könyvkiadás pedig nyilván akkor lesz ha a honlapon megjelent, és nem találtak benne az olvasók sem hibát! Én is várom a történetet, nyilván újabb jó kalandnak nézünk elébe...[smiley]vigyor[/smiley]
2010. december 21. 12:33 | Válasz erre | #32
"A 15. kétélű jóslat megjelenése januárra tolódott."

És az 1. példányt mikor adjátok ki belőle? [smiley]nevetes1[/smiley]
2010. december 21. 11:57 | Válasz erre | #31
Killmaster Kolléga! Igazából még azóta sem értem, hogy a prímszámok miért nem találják a közös nevezőt. Mármint a prím, mint fogalom az egész számokra vonatkozik, nem? Közös nevező meg a törteknél van. Miért kéne tehát két prímnek közös nevezőt találnia?
Másrészt ezek szerint mindkettő nevezője csakis 1 lehet, lévén, hogy a prím ugyebár akkor egész. Tehát két prím alaphangon közös nevezőn van. Akkor minek keresgéljenek szegények? Illetve miért nem látják rögtön, hogy mi a helyzet?

Vagy én vagyok hülye matekból, és nem kéne beleártanom magam a prímség rejtelmeibe?
© killmaster (Savanyúhas)
2010. december 21. 10:56 | Válasz erre | #30
Havonta egy könyv? Hát az az idén sem valósult meg, szerintem jövőre sem fog! Ti is tudjátok, hogy egy ilyen könyv elkészítése mennyi munkával jár, túl azon, hogy lefordítottuk a műveket... Azt hiszem tavasszal volt némi szünet a könyvkiadások között, amikor ezt felróttam Runnernek, ő azt válaszolta, hogy van mit csinálnia, és bizony ez nem egy egyszerű dolog! Valóban nem az... De nem is kell ezt elsietni.
Én a 20. könyv kapcsán mindenképpen egy színes kiadványra fogadnék, egyszer Runner kolléga meg is említette itt a honlapon. Én már akkor is boldog leszek, ha jövő karácsonykor betehetem a fenyőfa alá a 20. kiadványt! Már csak azért is, mert akkor már 19 könyv biztosan megjelent! Mellesleg akadnak itt mástól is aranyköpések, így már tutira összejönne egy könyvre való válogatás. Ki tudja talán ez lesz majd a meglepetés könyv! [smiley]crazya[/smiley]
2010. december 21. 04:26 | Válasz erre | #29
A 15. kétélű jóslat megjelenése januárra tolódott. Ha feltételezzük az 1 könyv / hónapos átlagos ütemtervet (mert lássuk be, ennél sűrűbben biztosan nem fog menni), akkor a 20. könyv megjelenése június hónapra várható. Ha azt mondjuk, hogy időközben azért lesz legalább egy csúszás, akkor csak júliusban. Ha azt mondjuk, hogy azért runner is el akar majd menni nyári szünetre, akkor…
Annyit tudok csak biztosan mondani, hogy nyár előtt biztosan nem, annál tovább pedig semmit nem jelez Zelda Asszonynak, a Titkok Tudójának kristálygömbje. És tudjuk ugye, hogy a legpontosabb jóslatai igen rövidtávúak, maximum néhány nappal előre szólnak.
You engineer types and your exxageration on accuracy... Can't we just call that one fuckload of snow and be done with it? – Depends. Is that an imperial fuckload or a metric one?
2010. december 21. 01:11 | Válasz erre | #28
Prímszám, arany, oldalborda, kiabálás, cilinder minden játszik. :)
© Kamo
2010. december 21. 00:23 | Válasz erre | #27
Runner azt mondta nekem (két hete találkoztunk), hogy a füzet az füzet, de ez más lesz...
[spoiler2]Szerintem utóbbi abból, amit Te írtál, SzG.[/spoiler2]
© SzG
2010. december 20. 19:31 | Válasz erre | #26
Egyébként hogy valami értelmeset is írjak: biztosan nem a füzet volt a meglepetés, nyilván valami exkluzívabb dologról van szó, pl. a már említett kiegészítők egyikéről, vagy akár valami kétjátékosos könyvről. :)
© SzG
2010. december 20. 19:03 | Válasz erre | #25
Cilinder: azért csak óvatosan ezzel a cilinderbe dugom-onnan húzom elő témával (bár persze attól is függ, milyen méretű az a cilinder...), még a végén a könyv látná kárát az ilyen műveleteknek-bűvésztrükköknek, és hát mégiscsak KJK (!) kötetről van szó...

Remélem az oldalbordás is szerepelni fog a könyvedben. :) Sőt, annak mindenképp kiemelt helyet kellene biztosítani (akár írhatnánk külön fejezetbe is, óriási betűkkel, képpel illusztrálva), nekem legelábbis az a kedvenc aranyköpésem vagy inkább hasonlatom (h)
2010. december 20. 17:48 | Válasz erre | #24
Ha csak ennyi kell, én is elő tudok húzni egy kjk-t a cilinderből [smiley]nevetes1[/smiley]

Egyszer kiadok majd egy könyvet, az lesz a címe: Killmaster hasonlatai :) Garantált kasszasiker. Csak így tovább, legyen miből válogatnom.
© killmaster (Savanyúhas)
2010. december 20. 16:33 | Válasz erre | #23
Biztosan nem! Runner kolléga olyan mint egy mágus, aki nem csak nyulat tud előhúzni a cilinderéből, hanem akár egy KJK könyvet is! Ugye a 10. könyv a színes Tűzhegy varázslója volt, ami véleményem szerint egészen szép és jó lett. A 20. könyv biztosan valami hasonló kiadvány lesz, le merem fogadni, hogy a (na de majd meglátjuk, lehet, hogy mégsem az lesz amire én gondolok!) Terveim szerint én is készülök némi meglepetéssel, majd meglátjuk sikerül-e megvalósítanom. [smiley]wink[/smiley]
© Agglax
2010. december 20. 15:29 | Válasz erre | #22
Nema játék füzet volt a meglepetés?
2010. december 20. 12:50 | Válasz erre | #21
Mikor fog megjeleni?[smiley]felkialtas[/smiley]
2010. december 8. 21:45 | Válasz erre | #20
Szerintem az Out from the pit lesz :D
© ngabko
2010. november 29. 14:52 | Válasz erre | #19
Én jobban örülök az új fekete fehér kiadványoknak, mint egy már meglévő könyv színes változatának, mert az csak kuriózum. A királyok koronája minőségi kiadását viszont várom.
© killmaster (Savanyúhas)
2010. november 29. 10:07 | Válasz erre | #18
Tippem nekem is lenne, de nem szívesen leplezném le Runner kolléga ötleteit. Mindenesetre a színes Káosz fellegvára kiadványt jegelte, pedig igazi meglepetés ez lehetne, na de nem egyformán gondolkodunk, és ki vagyok én, hogy egy olyas valakit bíráljak, akit a KJK mentora címmel illetnék. A pályázaton pedig már én is elgondolkodtam, most hogy befejeződik a közmelóm több időm lesz rá. Remek ötletem támadt ezzel kapcsolatban, de erről most többet nem írnék. Egyébként egy ilyen könnyed 100 fejezetpontos lapozgatós kalandot annak idején egy hét alatt összedobtam, talán még most is menni fog. Egyébként több sztorim is van, amit megosztanék veletek, csak hát eddig szabadidőm vészes hiányában nem tudtam digitalizálni. Most ennyit erről, egyébként örülök neki hogy a weboldal épül-szépül, egyre több kiadvány kap otthont itt, és a színes képek még engem is megleptek. Csak gratulálni tudok, és emelem kalapom a Zagor.hu előtt...[smiley]vigyor0[/smiley]
2010. november 28. 17:59 | Válasz erre | #17
Én alapból nem gondoltam iphone-ra. Csak a szavaid alapján következtettem:)
Amúgy szívem szerint, ha lenne elég pénzem, hogy ne kelljen dolgozni, már rég a Főmágus visszatérését írnám egy mindent eldöntő...
2010. november 28. 17:04 | Válasz erre | #16
Ki lehetne egy picit bővíteni a határidőt? Mert én pl. szívesen írnék, csak most elég sokat kell tanulni, meg még szeretném befejezni egy másik lapozgatós könyvemet.
December közepe felé elvileg több időm lesz, átnézem a Titánt, aztán összerakok valamit.
Szóval ez a pályázatos dolog jó ötlet, nem kell feladni, sőt, az lenne jó, ha ösztönöznénk egy kicsit a népeket. (Bár ezt én sem tudom, hogy hogy is lehetne kivitelezni. Mindenesetre mindenki érezze magát ösztönözve. Tollat/billentyűzetet fel, aztán hajrá!)
2010. november 28. 16:09 | Válasz erre | #15
Több mint három hónap van még a pályázat lezárásáig, hátha beindul a dolog...
© runner
2010. november 28. 15:52 | Válasz erre | #14
Pályázatra még nem érkezett semmi, igazából nem is tudom mi legyen a pályázat-dologgal...
A főhős Te vagy!
2010. november 28. 15:50 | Válasz erre | #13
Ja, egy saját jó lenne, már csak a változatosság kedvéért is. :)
Végül is a képeket is össze lehet hozzá szedni a többi kj-ból, mert úgyis a titánon játszódna.
2010. november 28. 15:48 | Válasz erre | #12
De a két játékosos kiadvány is baba lenne [smiley]taps[/smiley]
© runner
2010. november 28. 15:46 | Válasz erre | #11
Ezt a színes Királyok Koronáját felejtsük már el, nem tudom honnan jött az ötlet.
Egyedül A Shamutanti dombok jelent meg színes képekkel.
Ráadásul nem úgy tűnik, hogy lenne folytatása a Varázslat sorozatnak iPhone-on.
Szóval ezt a színes KK-t felejtsük el. [smiley]gun[/smiley]
Persze a minőségileg javított, és a fordítást (FireFox által) átírt Királyok Koronája lesz majd. Mely végre méltó lesz a régi Rakétás három kiadványhoz.
A főhős Te vagy!
2010. november 28. 15:44 | Válasz erre | #10
Én a titános fanlapozgatósra tippelnék, a pályázatra beérkezett legjobb írásokkal... vagy kieg.
2010. november 28. 15:42 | Válasz erre | #9
Hmmm...szeretem a metanyelvet! Runner pedig nem zárta ki a válaszával a lehetőséget a színes Koronára hiszen az is jövőre várható[smiley]beka2[/smiley]
Plusz nincs az előkészület menüben a Királyoknál, hogy 21.-ik a tervben.
De amúgy lehet, hogy valakinek a saját könyve lesz.
Remélem nem baj, hogy itt elemezgetek egy kicsit, többet nem nagyon, mert nehogy véletlen elrontsam a meglepetést[smiley]nevetes1[/smiley]
© runner
2010. november 28. 10:16 | Válasz erre | #8
A Királyok Koronája különálló könyv, az a Kaland Játék Varázslat sorozat része.
Most kicsit pihentetve van, de nem felejtettük el, Jövőre biztos elkészül. [smiley]confused[/smiley]
A főhős Te vagy!
© Anry
2010. november 28. 07:27 | Válasz erre | #7
A Királyok Koronája a lista szerint utána van.. Akkor lehet, hogy mégsem lesz egy újabb színes, recall cumó?
© Anry
2010. november 28. 07:21 | Válasz erre | #6
Próféta szóljon belőled.. :-)
2010. november 28. 01:03 | Válasz erre | #5
Szerintem valami Mikulasos vagy Jezuskas lesz. [smiley]hehe[/smiley]
2010. november 27. 18:30 | Válasz erre | #4
Nem is baj, ha nem mondod el, legalább lesz meglepi[smiley]circling[/smiley]
Akkor kezdem én a tippelést. Szerintem vagy valamilyen "kiegészítős" könyv lesz, de el tudom képzelni a clash of the princes-t is.
2010. november 27. 17:22 | Válasz erre | #3
Szerintem épp azért került fel, hogy lehessen tippelni.
You engineer types and your exxageration on accuracy... Can't we just call that one fuckload of snow and be done with it? – Depends. Is that an imperial fuckload or a metric one?
© runner
2010. november 27. 16:26 | Válasz erre | #2
Lehet, de nem válaszolok rá, hogy jó-e a tipp. [smiley]hawaii[/smiley]
A főhős Te vagy!
2010. november 27. 16:16 | Válasz erre | #1
Lehet tippelni?
Első oldalElőző oldal123